Dr. n. med. Adam Podstawka

Testy diagnostyczne

Testy diagnostyczne które sukcesywnie wprowadzamy to: test grypa/Covid-19 (combo), paciorkowiec, szybkie CRP. Znacznie ułatwią nam diagnostykę i ukierunkują leczenie, by wg starej zasady „po pierwsze nie szkodzić”. Są ułatwieniem, ale zawsze musimy się „podeprzeć” wywiadem, badaniem lekarskim i badaniami obrazowymi. W przypadku COVID-19 musimy je czasem powtarzać by uzyskać pozytywny wynik. Szybkie CRP też musimy konfrontować ze stanem klinicznym chorego.

Go Back

Badanie lekarskie i diagnoza

Dokładnie badamy Naszych pacjentów pod kątem pulmonologicznym, a także internistycznym. Na miejscu w gabinecie dysponujemy spirometrem i pulsoksymetrem. Niejednokrotnie ustalenie właściwej diagnozy jest bardzo trudne, czasem śledzimy najnowsze publikacje medyczne. Świadczy o tym mój pierwszy artykuł naukowy z opisem przypadku pacjentki z nadciśnieniem tętniczym dostępny w menu „Aktualności”.

W przyszłości nasze badania uzupełnimy o holterowską polisomnografię, gdyż bezdech podczas snu jest chorobą cywilizacyjną, dotyczy 10% społeczeństwa. Jest najczęstszą przyczyną nadciśnienia tętniczego wtórnego, a w 99% stawiamy błędną diagnozę jako nadciśnienie pierwotne.

Go Back

Konsultacje medyczne

Konsultacje medyczne pulmonologiczne mają szczególne znaczenie dla kolegów kardiologów i lekarzy innych specjalności. Choroby z tych dwóch dziedzin często nakładają się na siebie. Chorzy z nadciśnieniem tętniczym mają bardzo często astmę lub POChP.

Opis przypadku: „chory od 2 lat duszność, z trudem wychodzi na I-piętro. KT KLP: zmiany zapalne w polach dolnych i płyn w prawej jamie opłucnowej. Spirometria bez obturacji, niskie FVC – 60%. W badaniu EKG liczne pobudzenia dodatkowe komorowe i nadkomorowe. Wybór oddziału szpitalnego – Kardiologia. Koronarografia: zwężenie krytyczne 3 głównych naczyń serca. Operacja bypass. Po operacji stan ciężki – OIOM. Po tygodniu dzwoni do mnie z podziękowaniami, że czuje się dobrze i teraz śmiga na I-piętro.”

Go Back